Lyžařské areály a jejich financování

Každým rokem vyráží do našich zimních středisek tisíce a tisíce návštěvníků. Neděje se tak pouze čistě v zimních měsících. Někde se lyžuje dokonce ještě na konci března. Většinou se to týká pohoří Krkonoš nebo areálu Olešnice na Moravě. Počasí tedy velmi ovlivňuje jak, jak jednotlivé lyžařské areály hospodaří s penězi.

Pomoc z EU

Pokud náhodou počasí ani lyžařům nepřeje, nepřeje rozhodně ani samotným provozovatelům lyžařských areálů. Ti zákonitě mají mnohem nižší tržby a jejich budoucí podnikatelská činnost je tak ohrožena. Proto samozřejmě hledají cesty, kde načerpat další finanční prostředky.

První logickou cestou je stát, avšak to je cesta spíše slepá. Mnohem výhodněji se jeví požádat o pomoc z EU, a tedy požádat o dotace. Programové období 2007-2013 je již minulostí, přesto se v něm některým českým lyžařským areálům podařilo získat z EU nemalé finanční prostředky. Současné období 2014-2020 je ve znamení tvrdých bojů nejen mezi českou konkurencí, ale i mezi konkurencí českých areálů s těmi v příhraničí.

Asi nejvíce peněz z evropských dotací za minulé období se podařilo získat lyžařskému areálu Klínovec, který si přišel na 186 milionů korun. Nicméně odhady na jeho celkovou modernizaci se pohybovalo kolem 400 milionů. Více než polovinu financí tedy bude muset vzít z vlastních zdrojů. Celková výše investic do modernizace českých lyžařských areálů za rok 2013 potom byla asi 2,5 miliardy korun.

Návštěvnost

Největší část příjmů lyžařských středisek nicméně stále tvoří a vždy jistě budou samotní návštěvníci. Ti si dle finančních statistik na lyžařské podmínky v České republice nemohou nijak stěžovat, protože se zde nachází hned 9 z 10 nejlevnějších lyžařských areálů v Evropě. Přičemž po celé Evropě je jich více než 300. Tato finanční situace je nejspíše způsobená tím, že většina evropských států disponuje jednotnou měnou, a tedy eurem. Zatímco u nás se i do blízké budoucnosti stále počítá s českou korunou.